Czym jest AZS ?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, genetycznie uwarunkowaną chorobą skóry. Najważniejsze jej objawy to sucha, swędząca, łuszcząca się, zaczerwieniona skóra. Może występować u niemowląt, dzieci i dorosłych, częste jest występowanie rodzinne.
U osób z atopowym zapaleniem skóry najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, tak zwany naskórek, nie funkcjonuje prawidłowo. Naskórek jest pierwszą barierą, oddzielającą organizm człowieka od środowiska. Nienaruszony chroni nas przed czynnikami drażniącymi, alergenami i mikrobami, aby nie wnikały do organizmu. U pacjentów chorych na atopowe zapalenie skóry komórki tworzące naskórek nie przylegają do siebie, co sprawia, że przez tę pierwszą barierę łatwo przechodzą w głąb skóry różne alergeny, które ją drażnią i wywołują reakcję zapalną. Czynnikami mogącymi stymulować rozwój atopowego zapalenia skóry są różne alergeny, jak: sierść zwierząt domowych, roztocza, pyłki, alergeny pokarmowe, jak: orzechy, ryby, skorupiaki, mleko, jaja, narażenie na mechaniczne drażnienie skóry (np. ubrania z szorstkiej wełny), substancje chemiczne, na przykład detergenty, konserwanty, dym tytoniowy. Zaostrzeniom sprzyjają również czynniki stresowe.
Leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS)
Choroba ma przebieg przewlekły, z występującymi naprzemiennie okresami pogorszenia i poprawy kondycji skóry. Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć, ale objawy mogą być kontrolowane przez różne środki i leki. Czasem przez wiele lat nie występuje pogorszenie. Wybór właściwej metody leczenia zależy od wieku pacjenta oraz charakteru i rozległości zmian skórnych.
Oprócz leczenia miejscowego i ogólnego niezwykle istotna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry.
Chociaż atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, obecnie znanych jest wiele sposobów łagodzenia dolegliwości i skracania okresów zaostrzeń. Najważniejsze jest poznanie własnej choroby, ustalenie, co pomaga, a co szkodzi, aby w możliwie największym stopniu unikać zaostrzeń, zapobiegać rozwojowi powikłań i podnieść komfort życia.