Tkanina Jersey

Prawdopodobnie słyszałeś o koszulkach sportowych, ale czy wiesz, że te sportowe uniformy zostały nazwane swetrami dla rybaków z wyspy Jersey nad kanałem La Manche? Z biegiem lat dzianina stała się podstawą garderoby, a miękki, elastyczny materiał jest idealny do wszystkiego – od t-shirtów po pościel i poszewki dekoracyjne.

Co to jest jersey?

Jersey to miękka, rozciągliwa dzianina, która pierwotnie była wykonana z wełny. Obecnie jersey produkuje się również z bawełny, mieszanek bawełny i włókien syntetycznych. Prawa strona dżerseju jest gładka z lekkim pojedynczym ściągaczem, natomiast tył dżerseju jest spiętrzony z pętelkami. Tkanina ta jest zazwyczaj lekka do średniej wagi i jest używana do produkcji różnych rodzajów odzieży i artykułów gospodarstwa domowego.

W 1916 roku, Coco Chanel zrewolucjonizowała rynek Jerseju i wprowadziła tkaninę do przemysłu mody damskiej, tworząc wygodne sukienki i płaszcze z dżerseju.

2 rodzaje Jerseyu

Jersey jest dzianiną, a nie tkaniną. Dzięki temu jersey jest bardziej rozciągliwy i elastyczny. Istnieją dwa główne rodzaje dżerseju, w zależności od stylu dzianiny:

  1. Standardowy jersey. Nazywany również dzianiną pojedynczą lub gładką, jest wykonany przy użyciu jednego zestawu igieł i wydaje się gładki z jednej strony, a spiętrzony z drugiej.
  2. Dżersej podwójny. Nazywany również dżersejem interlock, to dwa kawałki pojedynczego dżerseju zszyte razem, aby stworzyć gładką powierzchnię po obu stronach.

Jersey w dotyku.

Jersey jest wielofunkcyjnym i wszechstronnym materiałem, który posiada wiele cech, które czynią go doskonałym materiałem do codziennego użytku.

Jersey jest:

  • Rozciągliwy. Ze względu na swoją dzianinową strukturę, jersey jest tkaniną rozciągliwą, co czyni go doskonałym wyborem dla rzeczy, które wymagają ruchu. Spandex może być również użyty do stworzenia elastycznego jerseyu.
  • Miękki. Jersey jest miękki i gładki, zapewniając komfort użytkownikowi.
  • Nieprzejrzysty. Dżersej jest nieprzezroczysty, co wynika z jego dzianinowego składu, który sprawia, że włókna znajdują się bliżej siebie i nie przepuszczają światła.
  • Chłonny i oddychający. Tutaj króluje bawełna, ponieważ bawełna jest bardzo chłonnym i oddychającym włóknem. Dżersej bawełniany i mieszanki bawełniane są idealne na odzież, która jest używana codziennie, jak np. t-shirty.
  • Dobra struktura. Większość tkanin dżersejowych ładnie się układa, ale zależy to od składu włókien. Dżerseje z wiskozy lub jedwabiu są bardziej miękkie niż dżersej bawełniany, który ma więcej struktury.

Dodaj komentarz