Pościel dla Alergika

Kołdra dla alergika: jakie są najważniejsze cechy i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kołdra dla alergika to produkt, który zapewni komfort cieplny i pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Choć mogłoby się wydawać, że to niszowy rynek, alergia staje się coraz bardziej powszechną chorobą cywilizacyjną, dotykającą nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Objawy alergii, takie jak kaszel, wysypka, katar sienny, swędzenie, opuchnięte oczy, są spowodowane nadmierną reakcją organizmu na czynniki zazwyczaj niegroźne. Leczenie alergii jest trudne i wymaga kontroli lekarza specjalisty, jednak dzięki właściwiej pościeli możemy przynajmniej zmniejszyć objawy.

Pościel dla alergików – na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry dla alergika?

Kołdra dla alergika a hipoalergiczna

Najczęściej występujące alergie to alergia na roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów czy pyłki roślin. W szczególności roztocza chętnie gromadzą się w kołdrze, ponieważ żywią się martwym naskórkiem, który na niej zostaje. To może powodować przykre objawy, uniemożliwiające nam zdrowy sen. Dobra kołdra dla alergika powinna być antyalergiczna, czyli nie powinna gromadzić alergenów.

Kołdra dla alergika – gdzie kupić? Cena, opinie i ranking najlepszych

Czy więc wystarczy zwykła kołdra hipoalergiczna? Okazuje się, że nie. Oznaczenie “hipoalergiczny” mówi nam tylko tyle, że do produkcji tekstyliów nie zastosowano materiałów uważanych za najczęściej uczulające. Jednak fakt, że samo wypełnienie czy wierzchnia warstwa nas nie uczulą nie oznacza, że nie będą się tam gromadzić problematyczne alergeny. Dlatego podczas zakupów powinniśmy zwracać uwagę na kołdry dla alergika z dopiskiem „antyalergiczne” lub „antyroztoczowe”.

Jaką kołdrę dla alergika wybrać i kupić?

Pościel antyalergiczna to klucz do sukcesu w wyeliminowaniu uciążliwych objawów. Aby znaleźć najlepszą kołdrę dla alergika, powinniśmy zwrócić uwagę na takie jej cechy, jak:

  • Materiał wierzchni,
  • Wypełnienie,
  • Certyfikat,
  • Wymiary.

Materiał wierzchni kołdry dla alergika

Zewnętrzna warstwa kołdry dla alergika ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. To właśnie ona niemal bezpośrednio styka się ze skórą – umówmy się, cienka warstwa pościeli nie zabezpiecza w żaden sposób przed alergenami. Materiał powinien być więc hipoalergiczny, to znaczy zrobiony z włókien, które same w sobie nas nie uczulą.

Dobrze, by można go było prać w 60 stopniach w pralce, gdyż w takiej właśnie temperaturze giną roztocza. Najlepiej wybrać kołdrę białą lub ecru, gdyż również barwniki mogą się okazać alergizujące. Najlepsza kołdra dla alergika obszyta jest bawełną, jedwabiem, lnem lub włóknem bambusowym. Splot tkaniny powinien być gęsty i dość gruby.

Warto również zwrócić uwagę na wykończenie materiału wierzchniego – powinno być ono staranne i gładkie, aby zapobiegać podrażnieniom skóry. Często producenci stosują różne impregnacje lub pokrycia, które mają na celu dodatkowo zwiększyć odporność materiału na alergeny i bakterie.

Wypełnienie kołdry dla alergika

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze kołdry dla alergika, jest wypełnienie. Najlepiej wybierać takie, które nie tylko nie uczula, ale także ma właściwości antyroztoczowe i antybakteryjne. W tym celu często stosuje się syntetyczne materiały, takie jak włókna poliestrowe lub mikrofibra, które nie tylko są hipoalergiczne, ale także łatwo utrzymać w czystości.

Jednak, jeśli szukasz naturalnych alternatyw, warto zastanowić się nad kołdrami z puchu gęsiego lub kaczego. Są one bardzo lekkie i ciepłe, a ponadto posiadają naturalne właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Jednakże, zanim zdecydujesz się na kołdrę z naturalnego puchu, upewnij się, że posiada ona odpowiednie certyfikaty i nie jest pochodzenia nielegalnego.

Certyfikaty kołdry dla alergika

Podczas wyboru kołdry dla alergika warto zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiada dany produkt. Certyfikaty potwierdzają, że kołdra spełnia określone normy jakościowe oraz jest bezpieczna dla zdrowia. Najbardziej znany certyfikat to Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje, że kołdra nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia.

Wymiary kołdry dla alergika

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem przy wyborze kołdry dla alergika są jej wymiary. Kołdra powinna być dostosowana do rozmiaru łóżka i preferencji użytkownika. Zbyt mała kołdra może sprawić, że będziemy odczuwać dyskomfort podczas snu, a zbyt duża może utrudnić utrzymanie ciepła i zwiększyć ryzyko alergii.